Jak správně vybrat cyklistické tretry

Přestože se někteří domnívají, že se dá na kole jezdit takřka v jakékoli obuvi, není jízda jako jízda. Pokud milujete cyklistiku a rádi byste vaši jízdu povýšili na další level, nebo chcete zvládat delší tratě s menší námahou, budou se vám hodit kvalitní cyklistické tretry. Abyste se v široké nabídce cyklistické obuvi snadněji zorientovali, připravili jsme pro vás přehledné shrnutí toho nejdůležitějšího. 

Proč si pořídit cyklistické tretry

Cyklistické tretry jsou speciálním druhem sportovní obuvi, který vám při jízdě na kolo zajistí vyšší výkon, pohodlí i bezpečí. V kombinaci s nášlapnými pedály zefektivní vaše úsilí, a tak pojedete na kole rychleji a poradíte si při stejném vynaložení sil s delšími vzdálenostmi. Použití cyklistických treter a nášlapných pedálů přináší ale i další výhody. Díky správné a přirozené poloze chodidel dojde při šlapání k maximálnímu přenosu energie a vy tak budete zabírat při pohybu dolů i vzhůru. Cyklistické tretry představují užitečný prvek výbavy jak pro profesionály, tak i rekreační cyklisty – pořídit si je proto může naprosto kdokoli.

Druhy cyklistických treter

Aby mohly cyklistické tretry spolehlivě plnit svou funkci, musí vyhovovat vašemu stylu jízdy. Vybírat můžete z treter pro jízdu na horském či krosovém kole, gravel bike, silničním kole, turistických treter a dámských treter. Speciálním druhem jsou pak zimní cyklistické tretry. 

MTB tretry na kolo

Jezdíte na horském nebo krosovém kole? MTB cyklistické tretry, které mají hrubou podrážku se vzorkem, budou pro vaši jízdu v náročném terénu značka ideál. Poskytnou vám významnou oporu při šlapání a zároveň v nich budete schopni překonat nejrůznější překážky na trati jako např. vlhko, bahno, kořeny či kameny. MTB tretry zpravidla disponují zpevněnou špičkou, která vás ochrání před případným pádem větve či kamene na nohu. Pro zdolávání extrémních překážek lze některé typy MTB treter doplnit o speciální kolíky proti uklouznutí. Pokud budete muset s ohledem na terén z kola sesednout a přenést jej, MTB tretry projeví dostatečnou přilnavost, odolnost a budete se na ně moci spolehnout. 

Silniční cyklistické tretry

Patříte-li mezi cyklisty, kteří jezdí v závodním tempu na silničce, budou pro vás perfektní volbou silniční tretry. Umožňují nejefektivnější přenos síly a s tím spojený maximální záběr a výkon. Silniční tretry primárně slouží k překonávání dlouhých vzdáleností, pohodlí při chůzi od nich ale nečekejte. Disponují hladkou, neohebnou a tuhou podrážkou, která je mnohdy vyrobena z karbonu a na které v přední části chybí špunty usnadňující chůzi. Velkou výhodou tohoto typu cyklistické obuvi je prodyšnost a nízká hmotnost, která se pohybuje v rozmezí 400–600 g. Co se zapínacího systému týče, setkáte se u silničních treter zejména s přezkami, suchými zipy nebo utahovacími kolečky. 

Tretry na gravel

Pokud máte univerzální gravel bike, které je uzpůsobeno jízdě po silnici stejně jako polním či lesním cestám, budou se vám hodit cyklistické tretry na gravel. V rámci našeho sortimentu si můžete vybrat z široké nabídky cyklistických treter Northwave, které vám kromě komfortu a zefektivnění jízdy zajistí také spolehlivou oporu v sebenáročnějších podmínkách.

 

Turistické tretry na kolo

Pokud plánujete na výletech kombinovat cyklistiku a chůzi na kratší vzdálenosti, pořiďte si turistické tretry. Jedná se o sportovní obuv vyvinutou pro rekreační jezdce, kteří se na cestě rádi zastaví např. na prohlídku zámku či hradu a zároveň chtějí užívat mnohých výhod cyklistické obuvi. Hlavním rozdílem oproti MTB a silničním tretrám je měkčí a ohebnější podrážka, jež je zpevněná pouze v oblasti zámků, které se nacvakávají na pedál. Zámky jsou navíc zapuštěny podstatně hlouběji do podrážky, a tak při chůzi neuslyšíte žádné cvakání. Ačkoli jsou turistické tretry vzhledově snadno zaměnitelné s klasickou outdoorovou obuví, vlastnostmi a funkcemi se srovnávat nedají.

Dámské cyklistické tretry

Dámské cyklistické tretry splňují v obecné rovině stejné parametry jako pánské boty na kolo. Odlišnosti lze spatřovat pouze ve tvaru, který je uzpůsoben anatomii dámského chodidla. Ženy mívají oproti mužům zpravidla kratší chodidlo a drobnější patu, a tak jsou dámské tretry na kolo užší v patní části. Tím se předchází vyzouvání obuvi při šlapání. Patříte mezi rekreační, výletní nebo hobby cyklistky? Pořiďte si dámské tretry na kolo v atraktivních barevných provedeních. Pokud se vám ale více zalíbí některé unisex či pánské cyklistické tretry, není třeba si s dělením dělat velkou hlavu. Důležité je nakonec pouze to, aby vám bota perfektně seděla a cítili jste se v ní komfortně.

Zimní tretry na kolo

Jezdíte na kole za každého počasí? Pro srdcaře, kteří kolo neodloží ani za hustého sněžení, existují zimní tretry na kolo. Vyjímají se svou odolností proti vodě a větru, speciální membránou zajišťující prodyšnost a často i vyvýšenou stélkou, která před nepříznivými podmínkami chrání i kotníky. Využijete je nejen v zimě, ale i během podzimních sychravých dnů. Pro maximální ochranu můžete využít také neoprenové zimní návleky na tretry. Nedovolte, aby vás absence potřebné výbavy vyřadila v (pod)zimních měsících ze hry a zažívejte dobrodružství na cyklostezkách přes celý rok. 

Průvodce výběrem cyklistických treter

Velikost treter na kolo

Stejně jako u výběru jakékoli jiné obuvi je i u cyklistických treter klíčem k úspěchu volba správné velikosti. Přichystali jsme si pro vás 10 základních tipů, jak na správnou velikost vyzrát:

  1. Chodilo musí být v botě pevně fixováno.
  2. Při pohybu paty se cyklistické tretry nikdy nesmí vyzouvat, a to ani když nejsou utáhnuté.
  3. U závodních treter na kolo nevadí, když vám budou těsnější – volný prostor by měl být pokud možno co nejmenší.
  4. U turistických treter na kolo počítejte s tím, že nohy v uzavřené obuvi při sportovní aktivitě často natékají, a tak by měl v přední části boty zůstat 0,5 až 1 cm volný.
  5. Ať už zvolíte jakékoli cyklistické tretry, nikdy by vás neměly tlačit
  6. Máte-li pocit, že vám je jedna velikost malá a v o číslo větší máte příliš místa nazbyt, raději zvolte velikost větší. Šance, že se cyklistické tretry roztáhnou, je totiž velice nízká. 
  7. Pokud máte jednu nohu o číslo větší než druhou a nevíte, podle které velikosti se při výběru řídit, pořiďte si cyklistické tretry ve velikosti větší. Při dlouhé jízdě prsty na nohou ocení nějaké to místo navíc a v chladnějším období si alespoň budete moci dopřát tlusté zimní ponožky.
  8. Svou velikost můžete zjistit změřením chodidla od paty ke špičce palce. Ideálně měření provádějte v cyklistických ponožkách.
  9. Zkoušení bot nechte raději na odpoledne nebo večer. V průběhu dne se totiž chodidla prokrvují a trochu zvětšují svůj objem. Tretry, které vám ráno byly tak tak, pro vás večer mohou znamenat zbytečné trápení a nejeden puchýř.
  10. Při nákupu přes internet se vždy řiďte velikostní tabulkou konkrétního e-shopu.

Kompatibilita treter s pedály

Každá cyklistická tretra disponuje otvory pro uchycení tzv. kufrů, tedy speciálních zarážek uchycujících botu k pedálu. Zatímco při nákupu pořizujete tretry i pedály zvlášť, na kole tvoří jeden celek. Při vybírání obuvi na kolo je proto velice důležité, aby konkrétní model cyklistických treter seděl k vašemu typu nášlapných pedálů. Zjednodušeně je potřeba zajistit, že kufry bude možné přimontovat do otvorů na podrážce. Klíčovou informací pro vás přitom bude právě počet otvorů na podrážce.

Vybíráte-li turistické či MTB tretry, můžete si s největší pravděpodobností oddechnout. Většina treter těchto kategorií je totiž vyráběna pro montáž na standardní dvouděrový systém (SPD). O něco složitější je situace u silničních treter, které využívají jak dvouděrový standard, tak i tříděrový systém (SPD-SL, LOOK). Setkat se můžete také s univerzálními silničními tretrami, které mají systém „na dva i na tři šroubky”. Pamatujte, že vzhledem k široké nabídce nášlapných systémů nejsou kufry součástí cyklistických treter, ale balení nášlapných pedálů.

Podrážka cyklistických treter

Dle předpokládaného použití treter rozlišujeme druh vzorku na podrážce. Vybrat si můžete jak cyklistické boty do terénu, které mají hrubší vzorek, tak i silniční modely s hladkým povrchem. Dále v rámci cyklistické obuvi platí, že čím tužší podrážku bota má, tím umožňuje lepší přenos sil z nohou do pedálů a budete šlapat efektivněji. Tuhou podrážku proto oceníte obzvlášť, používáte-li nášlapné pedály. Na druhou stranu je ale třeba počítat s tím, že měkká ohebná podrážka znamená větší pohodlí a možnost bezproblémové chůze (typicky u turistických treter pro rekreační cyklisty). 

U cyklistických treter rozlišujeme následující typy podrážek:

  • karbonová podrážka – cyklistické tretry špičkové kvality, nejvyšší tuhost, efektivní přenos síly, lehkost, hladký povrch
  • podrážka zpevněná skelnou vatou – oblíbený kompromis mezi efektivitou šlapání a pohodlím
  • gumová podrážka – turistické tretry, vhodné nejen k jízdě na kole, ale i chůzi na delší vzdálenosti, komfort, nízká efektivita šlapání

Systém zapínání u treter

K tomu, aby vám cyklistické tretry perfektně obepínaly chodidla a cítili jste se v nich dobře, přispívá nejen tvar a velikost boty, ale i druh zapínání. Primárním účelem zapínacích systémů je držení vaší nohy v stabilní pozici a zajištění, že vám tretra z nohy nesklouzne. Kvalitní modely cyklistických treter bývají často vybaveny tzv. patentovým systémem zapínání, který funguje na bázi otáčení jednoho či dvou koleček s lankem. Mezi přednosti tohoto systému řadíme rovnoměrnost utažení, dlouhou životnost a fakt, že se vám bota nikdy nemůže rozvázat a nebudou vám zavazet volné tkaničky ani pásky. 

Alternativou populárního patentového systému mohou být všem dobře známé tkaničky, a to buď klasické nebo rychlošněrovací. Výhodou tkaniček je jejich dostupnost a snadná výměna v případě, že se roztřepí či jinak poničí. Při jejich používání je ale potřeba dávat pozor na to, aby se díky přílišné délce nemohly zamotat do řetězu. Dalšími hojně využívanými zapínacími systémy jsou přezky či suchý zip.

Údržba cyklistických treter

O tom, že má údržba velký vliv na životnost cyklistických treter, není pochyb. Jak se ale o tretry správně starat, aby se neopotřebovávaly rychleji, než je nutné? Ať už se vrátíte z jakéhokoli cyklovýletu, po příjezdu vždy zkontrolujte, že nejsou tretry zaprášené, zabahněné či jinak znečištěné. Pokud ano, použijte na běžné nečistoty vlhčený hadřík. Jsou-li cyklistické tretry hodně špinavé, můžete k vyčištění použít šetrné mýdlo, nebo je celé ponořit do kbelíku s vodou a jemným čistícím přípravkem. Následně je nezapomeňte vycpat novinami a nechat volně uschnout.

Pozor! O možnosti použití konkrétního přípravku se vždy nejprve přesvědčte v oficiálním manuálu k vašim tretrám nebo u jejich prodejce / výrobce. Vodu, mýdlo ani jiné čistící přípravky nepoužívejte na kožené boty. Nikdy cyklistické tretry nedávejte do sušičky.

Cena cyklistických treter

Zatímco nejlevnější cyklistické tretry zakoupíte již za 1000 Kč, ceny nejdražších modelů šplhají až k 10 000 Kč. Je tak pouze na vás, pro jaký poměr cena/kvalita se rozhodnete. Nejširší výběr obuvi na kolo na vás čeká v cenovém rozpětí 2000–5000 Kč. Vášniví cyklisté, kteří si potrpí na špičkovou kvalitu a neotřelý design, si ale často rádi připlatí.

Další užitečné vybavení pro každého cyklistu

Na našich stránkách naleznete kromě kvalitních cyklistických treter i cyklistické oblečení, komponenty, příslušenství a cyklodoplňky. V návaznosti na obuv by vám mohly přijít vhod pedály na jízdní kolo. Potřebujete nový dres na kolo, cyklistické kraťasy, rukavice nebo třeba multifunkční šátek? Prohlédněte si naši celou nabídku. Velice praktickým příslušenstvím, které by nemělo chybět žádnému cyklistovi, jsou reflexní prvky, zámek a stojánek na kolo. V našem dalším blogovém článku si můžete přečíst více o zákonem stanovené povinné výbavě cyklisty

Stále si nevíte rady?

Pokud máte jakékoli doplňující otázky (nejen) k výběru cyklistických treter, neváhejte se na nás obrátit prostřednictvím e-mailové adresy ivo@cykloanimal.cz nebo telefonního čísla +420 608 847 767. Jsme česká rodinná firma s vášní pro cyklistiku a kvalitní sportovní vybavení. Prohlédnout si můžete také naše odpovědi na nejčastěji kladené otázky – třeba tam narazíte právě na tu svou. 

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím

SDÍLET NA FACEBOOKU

Článek pro vás napsal

Natálie Fausová
Natálie Fausová

Jsem hrdou Brňačkou se zálibou v psaní, cestování a studiu práva. V minulosti jsem se 9 let věnovala basketbalu, zatímco dnes svůj volný čas nejraději trávím s rodinou v přírodě.

Více článků od autora

Dále by vás mohlo zajímat

Poradce výběrem cyklistického vybavení

Jak vybrat cyklistické oblečení

Cyklistické oblečení je základním prvkem, který by neměl chybět ve výbavě žádného cyklisty. Nevíte si rady s jeho výběrem? Náš článek je tu přímo pro vás. Poradíme vám, jaké druhy cyklistického oblečení jsou k dispozici a na co si dát při výběru…

Poradce výběrem cyklistického vybavení

Jak vybrat světlo na jízdní kolo

Nevíte si rady s výběrem vhodného světla na jízdní kolo? Pojďte se s námi podívat, jaký je rozdíl mezi blikačkou a předním světlometem, na které parametry byste při výběru měli dát pozor a v jakých případech vám osvětlení dle zákona nesmí chybět.…

Potřebujete poradit? Zeptejte se na cokoliv

Vaše jméno
E-mail
Telefon
Poznámka