Výlet na Nyklovický potok za bledulemi
Každou naši toulku začínáme lehkým rozjetím v okolí bydliště, abychom se pozvolna dostali do tempa, aby nám správně sedlo jídlo do bříška a abychom se pořádně uvelebili v sedle, no prostě taková cca půlhodinová pohůdka.
Stoupání na Rudku u Kunštátu
Po této půlhodince jsme se dostali hned pod tradiční stoupání na Rudku u Kunštátu. Je to pozvolné stoupání o délce necelých 6km, při kterých nastoupáte cca 220m. V nejprudší pasáži nám Garmin ukazuje 9%, přičemž Strava toto stoupání hodnotí jako Climb Category 3. Dříve se tu jezdil pravidelný závod, Rudkovská časovka do vrchu a KOM tady drží (jako skoro všude v okolí) náš kamarád Marcel. Pokud jste po rýmečce nebo virózce jako jsme letos byli my, tak je to na začátek celkem výživný kopeček.
Cesta na Rudku se příjemně vine malebnými serpentinami přes několik mini vesniček. Ze zajímavostí po cestě tohoto stoupání bych vybral písečný lom, který se nalézá cca 0,5km před Rudkou.
V samotné Rudce se samozřejmě nachází příjemná hospůdka, kde se v létě pravidelně stavujeme na gulášek nebo na svíčkovou. Hned naproti hospůdce je jeskyně se sochami Blanických rytířů od českého sochaře - samouka Stanislava Rolínka se smyslovou zahradou. V té krom jiného najdete i keramické sochy od pana Lindovského, který je tatínkem naší kamarádky Míši.
Vykosťováky po cestě
Z Rudky pokračujeme dál směr Sulíkov, Ústup a Veselka. Zde nás vítá nový hladký asfalt, ale tamní vykosťováky tam zůstaly. Pod slovem vykosťovák si představte zvlněný klasikářský profil s výživnými rampičkami až 12%. A samozřejmě, nikdy vám tady nefoukne do zad. My jsme měli štěstí na krásné slunečné počasí, výhledy z těchto kopců jsou v každém ročním období opravdu dechberoucím zážitkem. Dominantou bych nazval výhled na sjezdovku v Olešnici, která stále ještě byla zasněžená.
Další zastávka Kněževes
Další zastávka po trase je vesnice Kněževes, kterou normálně profrčíme, ale tentokrát nás napadlo, že si odskočíme na obávané stoupání Jobova Lhota, abychom si prohlédli hraniční kámen na historické hranici Čech a Moravy. Bohužel smůla, kámen už tam není, tímto pozdravujeme nového majitele kamene.
Pokračujeme dál směr Trpín
Trpín - malebná vesnička, která je cílem naší bledulové cesty, za ní protéká přírodní památka Nyklovický potok. Pokud byste jeli po našich stopách, doporučujeme v Trpíně odbočit za kostelem vlevo, je tam takové kratší stoupání mezi domečkami, a poté už je sjezdík přímo k potůčku. Zde tradičně uděláme spousty bledulových fotek, pokocháme se, posvačíme a pozvolna se vracíme zpět do vesnice. Pokračujeme dál směr Hartmanice.
Hartmanice
Naše oblíbená vesnice, kousek před ní nás totiž čeká nejvyšší bod výletu. Garmin nám ukazuje 686m, Strava pak dokonce 705m. Každopádně tento bod je pro nás pokyn, že máme nejhorší za sebou a čeká nás příjemné pozvolné cca 20km dlouhé klesání přes Hartmanice, Hamry, Svojanov až do Křetína.
Svojanov
Ve Svojanově dáme menší svačinovou pauzu a tradičně vyfotíme hrad Svojanov, který se majestátně tyčí nad údolím říčky Křetínky, kterým projíždíme. K tomuto údolí i samotnému hradu se ještě mnohokrát vrátíme, jezdíme tu poměrně často hlavně směrem na Poličku a okolí.
Křetín a letovické moře
Ve Křetíně odbočujeme z hlavní silnice vlevo a pohodovým tempem kolem vodní nádrže Letovice alias Křetínky míříme proti směru závodu letovická 24h skoro až do centra Letovic, odkud to máme domů už asi jen 5km.
Celkově nám aplikace Strava za tento pohodový bledulový výlet naměřila cca 73km a nějakých 1020m.

Naše doporučení
Trasu doporučujeme jako příjemný zážitkový výlet s několika možnostmi občerstvení, kdy první polovina trasy je kopcovitá a středně náročná, ale po zdolání nejvyššího bodu už vesměs odpočíváte. Za nás jako vždy příjemně strávený pohodový jarní den na kole!