Jak se v létě oblékám na kolo
Správné letní oblečení na kolo je určitě velmi důležitý faktor nejen pro dobrý pocit při jízdě na kole, ale samozřejmě hlavně pro výkon samotný. Jako bývalý hokejista jsem poměrně pověrčivý na samotné oblékání nejen na kolo, ale i na oblékání na všechny moje sportovní aktivity.
Mám několik rituálů, které jsem se naučil už v mládí, a které jsem si přinesl do cyklistiky. Jedná se hlavně o postup jak se oblékám na kolo a samotnou přípravu na jízdu na kole.
Příprava na jízdu na kole
Před samotnou vyjížďkou na kole, kdy vím, že v sedle strávím 4 a více hodin, si vždy dávám zhruba dvě hodiny na přípravu. Kromě předem připraveného cyklo oblečení si chystáme občerstvení na jízdu. Jedná se o klasické traťovky, energetické tyčinky, láhve s pitím a další. Pokud vím, že budu v sedle 6 a více hodin, připravím si navíc i energetický gel a minerál tabletu.
Klasické cyklo traťovky si sami vyrábíme doma, jedná se buď o zapečené tousty se šunkou a sýrem, nebo o různé bagetky se šunkou a sýrem. Jako pojivo používáme většinou kečup, sweet chilli omáčku, marmeládu, plátek rajčete, lístek bazalky a podobně. Možností je spousta, záleží na chuti každého cyklisty.
Pro pití na kole používám dvě litrové láhve, tedy pokud se bavíme o letní jízdě na kole. V jedné láhvi mám čistou vodu, do druhé si nejčastěji rozpouštím směs s vysokým obsahem hořčíku, vitaminu C a dalších minerálních látek. Mám vyzkoušeno, že na tento drink si mi v létě jezdí nejlépe.
Před každou jízdou si vždy naplánujeme občerstvovací zastávky, kde si v klidu můžeme sníst naše traťovky, a pak zastávky, kde si můžeme doplnit tekutiny nebo si dát něco lehčího na jídlo. Doplňování tekutin je vždy velmi důležité, hlavně v parných letních dnech. Na to určitě nikdy nezapomínejte!
Co dělám před jízdou na kole
Občerstvení na jízdu máme nachystané, co následuje dál? Vždy před jízdou na kole si dávám vlažnou sprchu, která mě jednak osvěží, ale i tak nějak psychicky připraví na jízdu. Tento můj rituál jsem se naučil již jako mladík při hokeji, kdy jsem si navíc ještě nahříval třísla a nohy do bruslí.
Poté si důkladně namažu citlivé partie a místa, která mi u cyklistiky trpí nejvíce na všelijaké odřeniny, opruzeniny. V mém případě se jedná o třísla a sedací partie.
Používáme speciální krém MUC-OFF Chamois Cream, jako alternativa se dá použít obyčejná kosmetická vazelína. Je ideální pro intenzivní promaštění ztvrdlé a suché kůže. Kdo maže ten jede!
Moje letní oblečení na kolo
Oblečení na kolo mám předem připravené na hromádce, zahrnuje lehké funkční tílko-scampolo, funkční ponožky, kraťasy na kolo, dres na kolo, tretry na kolo a rukavice na kolo. Pro letní cyklo jízdy není nic dalšího potřeba. Pokaždé se oblékám v tomto pořadí, které nikdy neměním.
Funkční tílko-scampolo
Používám klasická funkční tílka, taková ta síťovaná scampola z Coolmax materiálů, která jsou navíc obohacena o ionty stříbra. Tato lehká tílka skvěle odvádí pot a jsou mi příjemná na těle. Mám poměrně citlivou pokožkou, takže si letní jízdu na kole bez funkčního tílka pod cyklo dresem absolutně nedovedu představit.
Tílek mám v zásobě spousty, v různých barvách, vždy volím podle aktuální nálady. V současné době na funkčních tílkách testuji náš nový materiál, a sice nový úplet Bamboo Cool, který budeme dávat do prodeje jako novinku pravděpodobně na jaře 2026. Už nyní můžu říct, že materiál je absolutně parádní!
Ponožky na kolo
Pro někoho zdánlivě nedůležitá část letního oblečení na kolo, ale opak je pravdou. Existuje totiž mnoho typů cyklo ponožek, které se liší délkou, materiálem, stylem, funkčností a podobně.
Já vyzkoušel mnoho značek a typů cyklo ponožek, ale v posledních několika letech jsem si velmi oblíbil ponožky na kolo značky MOOSE, což je česká rodinná firma z Třebíče.
Jejich letní ponožky na kolo splňují všechny mé požadavky, a sice maximální funkčnost a pohodlí v botě, dokonalé odvětrávání s velkou plochou síťky na nártu, plochý šev na prstech, pevné elastické zakončení na lýtku a decentní design. Ponožky MOOSE mi opravdu dokonale sedí na noze.
Co se týče letních cyklo ponožek, mám úchylku na bílou barvu, takže všechny letní ponožky na kolo mám pouze v bílé barvě. Používám výhradně střední délku cyklo ponožek, cca 12-14cm nad kotník.
Kraťasy na kolo
Nosím klasické Bib-kraťasy na kolo s kvalitní cyklo vložkou a laclem. Mám jich v cyklo šatníku spousty, různé barvy, oblékám si je podle nálady a pravidelně je střídám a peru. Kraťasy na kolo, jako i cyklo dresy hážeme do pračky po každé 2-3 letní venkovní jízdě. Nejedná se o klasické praní, jde hlavně o propláchnutí, odsolení a odsmradění. Na to bohatě stačí základní program na 30 °C.
Kraťasy na kolo nosím ve velikosti XL, dříve jsem různě testoval a zkoušel různé výrobce, ale jiz mnoho let nosím repliky profi týmů. Nemám vyloženě oblíbený tým, takže kraťasy na kolo si pořizuji podle toho, co mne zaujme v TV při etapových závodech a jarních klasikách. Mám kraťasy na kolo UAE, Lidl-Trek, Soudal Quick-Step, Bora HansGrohe, Total Energies, Jayco Alula a mnoho dalších.
Bib-kraťasy na kolo mi díky střídání a péči vydrží tak 2-4 sezóny, prostě dokud nenaznám, že je vložka už na hraně funkčnosti nebo mi začíná prosvítat zadek. Kraťasy poté ještě zdaleka nevyhazuji, ale dojezdím je doma na Rouvy trenažeru, dokud se mi úplně nerozpadnou na nitě.
Dres na kolo
Letní dresy na kolo s krátkým rukávem oblékám stejné jako kraťasy na kolo, a sice repliky profi týmů. Jediný rozdíl je ve velikosti, letní dresy na kolo nosím velikost XXL. Mám širší ramena i záda, a také jsem se za poslední 2-3 roky slušně vykrmil v pase. Navíc nesnáším žádné upnuté oblečení na tělo.
Dresů na kolo mám celkem slušnou sbírku, kromě klasických týmových dresů mám různé speciální jako puntíkáč pro nejlepšího vrchaře Tour de France, červený dres pro lídra Vuelty, limitovanou týmovku SKY Team a další.
Všechny dresy na kolo, které používám, jsou vyrobeny z kvalitních lehkých materiálů, většina má i boční panely z funkční elastické síťoviny pro lepší odvod potu a tepla. Samozřejmostí je dlouhý přední zip a tři zadní kapsy.
Letní dres na kolo mi díky pravidelnému střídání a praní vydrží mnoho let, nemám to přesně spočítané, ale určitě to bude 6 a více let. Dresy na kolo nevyhazuji, mám je různě ve skříni a v šuplíkách, i když už je nepoužívám na venkovní ježdění.
Tretry na kolo
V životě jsem vyzkoušel mnoho značek treter, ale někdy od roku 2009 už používám jen a pouze tretry na kolo Northwave, které mi absolutně vyhovují co se týče pohodlí při jízdě a záběru při šlapání. Někdo říká, že jsou tretry na kolo Northwave užší oproti jiným značkám. Nedokážu úplně posoudit, možná pro někoho kdo má vysoký nárt nebo širší chodidlo to tak pocitově může být. Na mých chodidlech jsou jediné deformace, a sice oba malíčky, které jsem měl zlomené a mám je mírně zkroucené. Díky zlomeninám mi v létě ve vedrech občas otékají, ale za to určitě nemůžou tretry Northwave. Pokud se vám to také děje, tak tretry stačí trochu povolit a ulevit tak chodidlu nebo postříkat studenou vodou místo s otokem. Tohle je běžná praxe u cyklistů-silničářů.
Začínal jsem se základními modely treter Northwave, ale postupně jsem se přes střední modely dostal až na modely vyšší střední a nejvyšší, které disponují karbonovou vložkou v oblasti pedálů.
V současné době jezdím v létě střídavě tretry Northwave Rebel a Northwave Rebel 2, na sezónu 2026 mám v plánu si pořídit nový full carbon model treter Northwave Extreme X, který bude v krásném bílém provedení. Stejně jako u ponožek na kolo mám úchylku na bílou barvu, takže všechny moje letní tretry na kolo musí být v bílé barvě.
Letní tretry na kolo mi díky pravidelnému střídání a pravidelné údržbě vydrží minimálně cca 5-6 sezón, poté je přesunu na domácí ježdění na Rouvy trenažeru, kde je dorazím tak, že se mi v podstatě rozpadnou na noze.
Rukavice na kolo
Nikdy nejezdím bez rukavic na kolo. Hodně se v létě potím, takže mi rukavice na kolo pomáhají při držení a úchopu řídítek bez podkluzování, a tím i lepší ovladatelnosti kola. Strategicky rozmístěné gelové polstrování na dlani rukavic omezuje vibrace, kterých si na našich gravel toulkách užijeme spousty.
Rukavice na kolo navíc považuji za bezpečnostní prvek, jelikož při pádu bývá nejzasaženějším místem hlavně dlaň. Měl jsem na kolo v životě pár nebezpečně vypadajících pádů a díky rukavicím na kolo zůstaly moje dlaně a ruce pokaždé v podstatě bez úhony. Škoda, že toto si neuvědomuje manželka, v horkých letních dnech jezdí bez rukavic na kolo, protože jí otékají prsty u rukou.
Rukavice na kolo vnímám jako spotřební zboží, takže při výběru cyklo rukavic mi je v podstatě lhostejná značka, barva, ale i velikost. Mám takovou univerzální pánskou velikost ruky něco mezi L a XL, takže většinu rukavic na kolo mám ve velikostech L a XL, ale dokážu se dostat i do velikosti M. Nějaké zimní rukavice na kolo mám i ve velikosti XXL.
Ze zkušenosti vím, že žádné rukavice na kolo neudrží svůj tvar ani velikost. Když je vyperu, tak se mi srazí, delší jízdou, propocením nebo když zmoknu, tak mi naopak zase povolí. Cyklo rukavic máme doma asi 30-40 párů, pokud započítám i dlouhoprsté rukavice a zimní rukavice.
Rukavice na kolo nosím podle nálady nebo prostě popadnu ty první, na které v šuplíku narazím. Narozdíl od manželky, které samozřejmě musí rukavice na kolo ladit k jejímu oblečení na kolo. Nemám spočítané jak dlouho mi rukavice na kolo vydrží, ale dokud cítím, že mi gelové polstrování dostatečně tlumí vibrace a nejsou na prstech nebo na dlaních nějak zásadně potrhané, tak je nechávám jako použitelné k jízdě.
Pokud naznám, že moje rukavice na kolo už nejsou použitelné pro další jízdu, přenechám je tchánovi, který je vášnivý domácí kutil. U něj bezpečně vím, že je totálně dorazí při práci na zahradě, v lese, na půdě nebo v dílně.
Moje oblečení na kolo
Veškeré oblečení na kolo, které jsem popsal v článku používám primárně na letní gravel cyklistiku, při které najedu drtivou většinu svých venkovních kilometrů.
Stejným způsobem jsem se v minulosti oblékal i na letní MTB a silnici.
Sportu zdar a cyklistice zvlášť!