Prázdninový gravel Moravským krasem
Průlet Moravským krasem si dopřáváme pravidelně a několikrát do roka, ale tentokrát jsme si v klidu vychutnali i lokality a místa, která většinou jen profrčíme nebo úplně objedeme.
Náš prázdninový gravel Moravským krasem rozhodně stál za to!
Start ráno 8:00
Start jsme posunuli už na 8:00 ráno. Jednak jsme chtěli využít příjemného ranního vzduchu, ale hlavně jsme si naplánovali náročnější gravel trasu se spoustou zastávek. Tak ať to pak nemusíme nahánět v odpoledním parnu.
Občerstvení i traťovce na cestu máme nachystané, přibalili jsme si i energetický gel, oblečení také připraveno, takže můžeme vyrazit.
Kochovské rozjíždění
Tentokrát žádné velké rozjíždění, jen rychlá lehká kochovská zahřívačka. Úvodní dvě hodiny pojedeme skoro neustále buď po rovince nebo z mírného klesání, takže v podstatě zadarmo. Jedeme přeci na jih.
Letovice a okolí
Ze sousedního Kochova pokračujeme dál mezi pole směr JZD Třebětín a Letovice, které profrčíme podél nádraží a následně na šotolinovou stezku, která nás dovede až do vesnice Zboněk.
Za Zboňkem už začíná asfaltová stezka kolem říčky Svitava, po níž se dostaneme do vesnice Svitávka. Vesnicí jen prolítneme a pokračujeme směr Chrudichromy, Mladkov a Skalice nad Svitavou. Skoro neustále parádní asfalt, lehký vánek do zad, kilometry poměrně svižně naskakují. Pouze před Mladkovem na pár minut zastavíme, abychom se občerstvili.
Máme dnes v plánu opravdu nekompromisně dodržet plán, a sice cca každou hodinu zakousnout něco menšího, což v našem případě znamená zhruba každých 25-30km.
Jabloňany a stoupání na Oboru
Hladký asfalt dále pokračuje, Jabloňany prosvištíme a čeká nás příjemné stoupání na Oboru. Záměrně uvádím příjemné, jelikož tento kopeček máme rádi. Nově položený koberec a pár serpentin mi vzdáleně připomínají legendární stoupání na Alpe d'Huez.
No dobře, těch serpentin na Oboru není 21 a stoupání neměří 13,8km, ale i tak si připadáme skoro jako na Tour de France. Segment Obora, který jsem na aplikaci Strava vytvořil, měří cca 2,3km se sklonem mezi 4-8%.
Obec Obora se nachází v blízkosti dvou známých Chlumů, které se vypínají mezi Černou Horou a Bořitovem. Je to takový rozcestník, ze kterého se dá sjet na čtyři různé strany. My jedeme směr Bořitov.
Bořitov
Bořitov je jednou z větších obcí blanenského regionu. Svižně ho projedeme, pořád po kvalitním asfaltu až na stezku 5085, která nás dovede do města Rájec-Jestřebí.
Tradičně využijeme odpočinkový přístřešek u stezky, abychom se občerstvili a udělali pár fotek.
Rájec-Jestřebí - Ráječko - Blansko
Tento úsek se většinou snažíme projet co nejrychleji, samozřejmě mimo hlavní tah. Napojujeme se na stezku 24 - Svitavská, která nás pohodlně provede podél řeky Svitavy, a sice až za Blansko k soutoku Svitavy a Punkvy.
V tomto místě stezka 24 - Svitavská končí a my se napojujeme na stezku 5 - Jantarová. V současné době stále vede po krajnici frekventované silnice II/379, ale v budoucnu prý povede střídavě na pravém a levém břehu řeky Svitavy a podél železniční trati. Pokud si dobře pamatuji, jedná se o tom cca už tak 20-25 let...třeba se po ní jednou i projedeme. Stezku plánuje vybudovat Jihomoravský kraj.
Úsek po stezce 5 - Jantarová je dlouhý 4km s několika nepřehlednými úseky, vždy ho projedeme opravdu jak nejrychleji umíme, a to až k odbočce Kateřinský most.
Nová stezka do Adamova
Co se ovšem velmi povedlo, je úsek stezky 5 - Jantarová vedoucí od Kateřinského mostu až do Adamova. Nově položený asfalt podél řeky Svitavy, krásné scenérie a Studánka Pod Novým Hradem. Kouzelné místo, kde vždy doplníme naše láhve čistou a studenou vodu a chvíli posedíme v přístřešku Pod Hradem.
Tuto lokalitu mám všeobecně velmi rád, už jako mladík jsem do těchto míst mnohokrát jezdil na kole z Brna na otočku.
Okýnko Adamov občerstvení
Naše první hlavní plánovaná zastávka s paletovým posezením a občerstvením Okýnko Adamov. Vždy perfektně natočené dalešické pivo a další nealko osvěžení. Oblíbené místo cyklistů i pěších výletníků. Posedíme necelou hodinu, jen tak v klidu užíváme letní dopoledne a čilý cyklistický ruch. Super místo v mé oblíbené lokalitě.
Josefovské údolí - směr Býčí skála a Křtiny
Josefovské údolí je cca 10 km dlouhý krasový kaňon táhnoucí se mezi Adamovem a Křtinami. V kaňonu se nachází několik jeskyní, jeskyněk, závrtů a dalších zajímavostí. Asi nejznámější jsou jeskyně Jáchymka, Býčí skála, Kostelík, Výpustek a památková rezervace Stará huť s muzeem železářství.
Směrem od Adamova jedeme proti proudu Křtinského potoka, příjemným stoupáním cca 1-4% po super hladkém asfaltu a potkáváme spousty cyklistů. Tradiční foto pauzu děláme u Býčí skály a jeskyně Výpustek.
Stoupání na Habrůvku
Do Křtin, což je městys na horním okraji krasového Josefovského údolí nezajíždíme, jelikož těsně před nimi odbočujeme vlevo, kde nás čeká stoupání na Habrůvku. Fajn asfaltový brdek pro silničáře o délce cca 1,3km s průměrem něco mezi 6-7%.
Malebnou obec Habrůvka jen projedeme a napojíme se za ní na štěrko-šotolinovou lesní stezku, která nás dovede až do Rudice. Hlavně na začátku stezky je náročnější stoupání a nic moc terén s místy až 10%, kde mě manželka většinou hodně proklíná. Ale není to nic zásadního, nic co by se nedalo vydržet.
Rudice a lom Seč u Rudice
Obec Rudice se nachází v pomyslném geografickém středu Moravského krasu. Další moje oblíbená lokalita, kde jsme vždy zastavovali na občerstvení v restauraci Tumperek. Tentokrát bohužel smůla, v objektu restaurace probíhá rozsáhlá rekonstrukce a obec v současné době hledá nového nájemce. Tak snad to vyjde!
Uděláme tedy jen foto pauzu u pískovcového lomu Seč a pokračujeme dál směrem Jedovnice.
Jedovnice a rybník Olšovec
Naše druhá hlavní plánovaná zastávka s občerstvením U Šedýho vlka v kempu Olšovec v Jedovnicích. Garminy nám hlásí, že máme od rána v nohách 90km a manželka mi dost nekompromisně hlásí, že potřebuje něco sladkého. Sladké vafle s čokoládou a šlehačkou a sladká kofola ji dostatečně uspokojí a energeticky připraví na zbývající kilometry.
U Šedýho vlka posedíme zhruba půlhodinku, doplníme láhve a plánujeme, jakou trasu zvolíme pro návrat domů. Na výběr máme několik možností, ale nakonec volíme asi tu nejrychlejší a nejméně bolestivou.
Ostrov u Macochy
Původně jsme sice ještě měli v plánu, že se stavíme na kukánek na Macochu, ale přehodnotili jsme a valíme přes Jedovnice. Poté odbočíme na novou mezipolní stezku do obce Krasová, kterou projedeme po stezce 507B a 507 až do Ostrova u Machochy. Následuje povinné foto u jeskyně Balcarka a pokračujeme dále po stezce stezky 5 - Jantarová, Srdcem jižní Moravy.
Stezka nás provede obcí Ostrov u Machochy, kde pro občerstvení určitě doporučujeme hostinec Staré časy. Pravidelně se zde zastavujeme na gulášovou polévku, ale tentokrát pouze projedeme a míříme dál směrem Sloup.
Sloup
Městys Sloup je severní vstupní branou do chráněné krajinné oblasti Moravský kras a významné poutní místo. Pro občerstvení zde doporučujeme restauraci u hotelu Broušek s krásnou letní zahrádkou, kde lze nasát příjemnou atmosféru Moravského krasu. Také zde pravidelně zastavujeme, obvykle na obědové menu nebo nějakou specialitu pro cyklisty. Čas nás už ale začíná tížit, takže kolem hotelu Broušek i celým Sloupem profrčíme a čeká nás stoupání na Petrovice.
Petrovice
Petrovice jsou malá obec v okrese Blansko, kde nás čeká nejvyšší bod dnešního výletu, naše Garminy nám ukazují nějakých 605m. Samotné stoupání není příliš náročné, pokud vám foukne příjemně do zad, tak jako fouklo nám. Cesta z Petrovic je pak příjemné klesání po hladkém asfaltu o délce cca 8km až do Doubravice nad Svitavou.
Doubravice nad Svitavou a přímá cesta domů
Naše obvyklá dojezdová trasa z Doubravice nad Svitavou vede přes obce a vesničky Lhota Rapotina, Skalice nad Svitavou, Mladkov, Chrudichromy, Svitávka, Zboněk až do Letovic. Vše jsou místní lokální cyklo stezky a silnice s absolutním minimem provozu.
V Letovicích od fotbalové hřiště to vezmeme nejkratší možnou cestou, a sice kolem Letovického rybníka po šotolinové gravel stezce až domů do Kladorub. Doma pak hlavně rychle pustit TV, musíme stihnout dojezd 1.etapy Tour de France.
Celkově nám aplikace Strava za tento zážitkový prázdninový gravel výlet naměřila cca 141,2km a nějakých 1370m.

Naše doporučení
Trasu bychom doporučili jako středně náročnou až náročnější, kde se opravdu naplno uplatní gravely. Atraktivní kulisy Moravského krasu, velké množství možností občerstvení a stoupání i klesání všeho druhu. Vynikající gravel trasa a parádní prázdninový švih v mé oblíbené lokalitě!