O tom, že není strava jako Strava ;)

I tebe kudosy, segmenty, KOMy a QOMy hned postaví do pozoru?
Tak to tě moc rádi přivítáme do našeho Cykloanimalcz klubu na Stravě!

A proč? Protože Strava, to je setsakramensky motivační aplikace, která tě spolkne a už nikdy nevyplivne. Můžeš a taky samozřejmě jako každý jiný "postižený" sleduješ a srovnáváš aktivity a co si budeme povídat... ony tě chcá nechcá k těm lepším výkonům vyhecují!

No jasně, i nás kdysi chytlo zaznamenávání tras od oldschoolové excelovské tabulky - mimochodem u té jsme pořád, statistiky všeho druhu jsou totiž tak trošku naše úchylka :D - přes klasického pravěkého Stopaře, Endomonda co se tak rádo zákeřně seklo v půlce trasy a nebo Relive co sice luxusně vykreslilo mapu, ale nic moc navíc neumělo ani ve zpoplatněné verzi. A pak nás nenápadně a tak trochu stydlivě olízla Strava... A okamžitě nás lapila do pasti segmentové závislosti a od toho památného dne platí, že co není na Stravě jako by nebylo ;)


Co je to teda vlastně ta Strava? Podle veřejného oficiálního prohlášení je Strava velmi povedená aplikace pro sportovce založená v roce 2009 kamarády Markem Gainey a Michaelem Horváth(em) v San Francisku. Sama velká Wikipedie jí nazývá „sociální sítí atletů“. Název aplikace pochází ze švédského slova sträva = usilovat. Smyslem téhle aplikace je zaznamenávat svoje výkony ať už přes aplikaci staženou v chytrém telefonu a nebo přes různé další aparátky jako jsou hodinky nebo cyklokompjůtry Garmin, Suntoo, Polar atd atd atd. Pokud k nahrávání sportovních aktivit nepoužíváš telefon, ale například hodinky nebo jiné GPS zařízení, je pak velice jednoduché tvoje zařízení se Stravou propojit a aktivity se ti budou automaticky synchronizovat. Tedy pro nás lenochy ani o klik navíc ;) Jak se podařil účet na Stravě propojit s Fenixem od Garminu i mě, tak to už fakt musí zvládnout úplně každý!

V různých klubech a nejen cyklistických, protože Strava umožňuje zaznamenávat i jiné aktivity než jízdu na kole lze v týdenních intervalech virtuálně soutěžit - kilometráž nebo výškové metry dle momentální chuti a fyzičky každého. V době covidových lockdownů to pro nás s mužem byl vlastně i geniální způsob jak se úplně nezbláznit a udržet si aspoň jakž takž nadhled. A tím už se zase lehkým obloukem vracíme k té chorobné soutěživosti popsané výše - Pan X má jako už v úterý ráno najeto víc kilometrů než já??? Tak to by jako nešlo! A i když venku nebude zrovna azúro a bezvětří, tak na to kolo sedáš a jedeš to tomu panu X nandat ;)

Segmenty, KOM (King of the mountain) a QOM (Queen of the mountain) to je taky slušná návyková hecovačka jak má být! Tím, že požíváš aplikaci Strava se začneš automaticky objevovat ve statistikách a tabulkách. A co je to segment? Segment je virtuální měřený úsek. To znamená, že pokud v reálu některý segnent projedeš tak se ti automaticky zaznamená jeho čas. Když se zadaří a při dalším průjezdu svůj čas překonáš, tak tě Strava pochválí, podrbe za uchem a přidělí ti PR - to znamená osobní rekord nebo taky Personal Record. A když ti to jakože fakt jede a natřeš si na chleba všechny ostatní co daný segment projeli tak se stáváš králem (KOM) nebo královnou (QOM) segmentu. V ten moment už jsi fakt v háji... to už jsi definitivně propadl peklu a stal se z tebe "hunter komů" :D A Strava je samozřejmě mrška zákeřná a jak tě někdo překoná tak ti hned dá vědět ;) A infomaily od Stravy začínající Oouu fakt číst nechceš :D   

Statistika nuda je... tak tady rozhodně ne!!! Účet na Stravě ti vlastně umožňuje vést si něco jako tréninkový deník. Po ukončené a uložené aktivitě na svém účtu vidíš podrobnou mapu, čas, průměrné tempo jízdy a podle propojené mašinky ještě třeba srdeční tep nebo watty. Další lahůdka jsou pak různé výzvy, i ty tě donutí hecnout se a "docvaknout" kilometráž, na kterou by ses jinak tak říkajíc vyprdnul. Výzvy bývají časově omezené a je fajn, že vidíš poměr splnění každé výzvy do které ses přihlásil.

Suma sumárum Strava je vysloveně čistokrevná, ale mimořádně zdravá závislost. Takže naši milí přijďte a ukažte co umíte! 
https://www.strava.com/clubs/cykloanimalcz

V textu jsou použité informace z mého účtu na Stravě a data z loňské Lichnovské čtyřiadvacítky, o které si můžete přečíst v tomto článku

Líbil se vám článek? Sdílejte ho prosím

SDÍLET NA FACEBOOKU

Článek pro vás napsal

Laďka ze suspect animal
Laďka ze suspect animal

Mozek bambusového prádla suspect animal a testovací zvíře cykloanimalu - prý blondýna vždy neomylně odhalí každou nepochopitelnou pravděpodobnost nefunkčnosti čehokoli ;)

Více článků od autora

Dále by vás mohlo zajímat

Poradce výběrem cyklistického vybavení

Jak vybrat cyklistické oblečení

Cyklistické oblečení je základním prvkem, který by neměl chybět ve výbavě žádného cyklisty. Nevíte si rady s jeho výběrem? Náš článek je tu přímo pro vás. Poradíme vám, jaké druhy cyklistického oblečení jsou k dispozici a na co si dát při výběru…

Poradce výběrem cyklistického vybavení

Jak vybrat světlo na jízdní kolo

Nevíte si rady s výběrem vhodného světla na jízdní kolo? Pojďte se s námi podívat, jaký je rozdíl mezi blikačkou a předním světlometem, na které parametry byste při výběru měli dát pozor a v jakých případech vám osvětlení dle zákona nesmí chybět.…

Potřebujete poradit? Zeptejte se na cokoliv

Vaše jméno
E-mail
Telefon
Poznámka